images (1)

کسب و کار در شرایط رکود اقتصادی

تقویت کسب‌ وکار در شرایط رکود اقتصادی :

هر چه کسب‌ وکار شما قوی‌تر باشد احتمال اینکه تحت تاثیر ریسک‌ها یا وقایع پیش‌بینی‌نشده قرار بگیرد کمتر است.

تقویت کسب‌وکار صرفا به معنای مدیریت مالی نیست، بلکه استراتژی‌های مختلف برای حفظ و توسعه پایگاه مشتریان، بازاریابی برای کسب‌وکار به شیوه‌ای مقرون‌ به‌ صرفه، حفظ روحیه کارکنان و بهبود فعالیت‌های کسب‌وکار را هم شامل می‌شود.

همچنین باید به دنبال فرصت‌هایی برای شبکه‌ سازی و ایجاد ائتلاف باشید. بدین ترتیب میزان آسیب‌پذیری شما در برابر ریسک‌ها کاهش می‌یابد.

توجه به نکات زیر به شما کمک می‌کند کسب‌ وکارتان را در شرایط رکود اقتصادی تقویت کنید.

▫️در اولویت قراردادن مشتریان

▫️بررسی استراتژی‌های بازاریابی

▫️مدیریت کارکنان

▫️شبکه‌سازی

▫️توسعه فعالیت‌های نوآورانه

▫️مشورت گرفتن

۱ – مشتریان را در اولویت قرار دهید!

خدمات مشتری یعنی ارایه هر چه که مشتریان می‌خواهند در همان زمانی که مطابق میل آن‌هاست.

اگر کسب‌وکار شما خدمات باکیفیتی را به مشتریان ارایه می‌کند احتمالا می‌توانید مشتریان قبلی خود را همچنان حفظ کنید.

علاوه بر این شانس بیشتری برای گسترش پایگاه مشتریان خواهید داشت.

در اولویت قرار دادن مشتریان در شرایط رکود اقتصادی می‌تواند شامل موارد زیر هم شود:

برگزاری برنامه‌های تشویقی برای مشتریان و جلب وفاداری آن‌ها

منطبق کردن محصولات و خدمات به‌تناسب نیازهای فعلی مشتریان

متنوع کردن محصولات تا ریسک از دست دادن مشتریان خاص به حداقل برسد.

▫️در شرایط رکود اقتصادی بسیار مهم است که از طریق ارایه خدمات پس از فروش باکیفیت، راه‌هایی برای حفظ مشتریان قبلی خود پیدا کنید.

photo_2018-11-18_09-51-56

یادداشت جناب آقای دکتر مهدی کریمی تفرشی در روزنامه اطلاعات

یادداشت دکترکریمی تفرشی به قلم روزنامه اطلاعات:

با نوسانات افسارگسیخته نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی قطعا تورم محصولات وارداتی در کشور‌ چیزی دور از انتظار نیست و به روشنی مشهود و فراگیر است.

اما تورم صادراتی و تبعات حاصل از آن بر اقتصاد کشور موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده است. با افزایش شتابان نرخ ارز و بی‌ارزش شدن پول ملی اتفاق مهمی که رخ داده فراهم شدن بستری عظیم برای فساد و سوء استفاده سودجویان و اخلالگران بازار بود.

جذابیتی که صادرات در شرایط فعلی و کسب درآمد ارزی برای صادرکنندگان ایجاد کرد منجر به این شد که بسیاری از تولیدکنندگان، تولیدات، مواد اولیه و محصولات را به داخل تزریق نکنند و اهم این تولیدات صرف صادرات و کسب سود و درآمد بیشتر گردد و همین باعث بحران شدید کمبود مواد اولیه و محصولات در بازارهای داخلی و ایجاد یک جو حاصل از ترس از قحطی، احتکار و بالطبع افزایش شدید تقاضا در بازارهای داخلی شد.

این امر سبب شد تا قیمت بسیاری از کالاهای داخلی که مواد اولیه وارداتی هم ندارند بشدت افزایش پیدا کند. بعلاوه بسیاری از صادرکنندگان از عرضه ارز حاصل صادرات با قیمت‌های تعیین شده در سامانه نیما خودداری ورزیده و با نرخ آزاد و غیرواقعی به عرضه و فروش این ارز پرداختند که این خود به نوعی گسترش فساد در بازار با سودای سودآوری بیشتر است.

در شرایطی که بازارهای صادراتی بر بازار داخلی ترجیح داده می‌شود و تولیدکننده با انگیزه کسب صرفه و سود بیشتر در بازارهای صادراتی، عرضه تولیدات به داخل کشور را کاهش می‌دهد و اگر محصولی در بازار داخلی عرضه می‌شود قیمت آن با دلارهای صادراتی محاسبه می‌شود و قطعا با افزایش شدید قیمت کالاهایی روبرو خواهیم بود که بطور کامل در داخل تولید شده و هیچ وابستگی به خارج از کشور ندارند.

به عنوان مثال رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد معتقد است که تولیدکنندگان بزرگ فولاد در کشور به دلیل جذابیت‌ درآمدهای ارزی، محصولات به بازارهای هدف صادر می‌شود و محصولاتی که به بازار داخلی عرضه می‌شود با نرخ درآمدهای ارزی

محاسبه می‌شود.

براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، تولیدکنندگان فولاد سال گذشته در مجموع موفق به صادرات ۶ میلیون و ۸۷۲ هزار تن فولاد خام و یک میلیون و ۶۲۳ هزار تن انواع محصولات فولادی شدند که نسبت به سال ۹۵ به ترتیب ۸۴ درصد رشد و ۱۰ درصد کاهش داشته است.

متاسفانه فساد و رانت در این نابسامانی بازار و چند نرخی بودن ارز و نبود نظارت دقیق و جدی عامل اصلی افزایش سرسام‌ قیمت‌های داخلی است.

آنچه مسلم است تنها راه کنترل این اوضاع نابسامان کنترل شدید و نظارت جدی دولت با ابزارهایی است که در اختیار دارد. مانند ابزار مالیات بر ارزش افزوده، کنترل قاچاق و ابزارهای مرتبط با صادرات و واردات و بویژه نظارت کامل بر پتروشیمی‌ها که قطب اصلی تغذیه بازار داخلی هستند و نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای دارند.

دکتر مهدی کریمی تفرشی

photo_2018-11-05_15-12-40

نماینده ایران موفق به دریافت جایزه کارآفرین برتر جهان اسلام شد

به گزارش ایسنا :در شرایطی که آمریکا و هم پیمانانش جنگ اقتصادی را علیه ایران آغاز کرده و تمام قوای خود را برای تحت فشار قرار دادن و انزوای سیاسی جمهوری اسلامی به کار گرفته است درخشش ایران در مراسم توسعه کارآفرینی جهان اسلام در مالزی از میان ۵۷ کشور اسلامی دنیا در راستای ترویج و توسعه تجارت بین کشورهای اسلامی، برگ برنده‌ای است برای نشان دادن اقتدار ایران در حوزه توسعه اقتصادی، تجارت بین‌الملل و توسعه کسب‌وکار و کارآفرینی و نیز فرصتی برای اتحاد کشورهای اسلامی در مسیر دورزدن تحریم‌های آمریکا و حذف دلار از مبادلات تجاری.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، در این مراسم مهدی کریمی تفرشی رییس هیات مدیره مجتمع صنایع غذایی گلها، به عنوان نماینده ایران موفق به دریافت جایزه کارآفرین برتر جهان اسلام شد و افتخاری دیگر در اهتزاز پرچم مقدس جمهوری اسلامی با دستان غیرتمند سربازان حوزه تولید، صنعت و کارآفرینی که در اوج فشارها و تحریم‌ها با تمام نیرو و توان در چرخاندن چرخ دنده‌های صنعت و رونق تولید و کسب و کار، خالصانه و بی‌ادعا کمر همت بسته‌اند رغم خورد.

مرکز تجارت بین الملل سازمان همکاری‌های اسلامی که مقر آن در مالزی است، در راستای ترویج و توسعه تجارت بین کشورهای اسلامی، پس از ارزیابی نامزدهایی از ۵۷ کشور اسلامی توسط شورای عالی داوران بین‌المللی، ۳۸ نفر از مدیران برتر را از سراسر دنیا به عنوان برندگان جایزه توسعه ‏کارآفرینی جهان اسلام انتخاب و معرفی کرد که نام  مهدی کریمی تفرشی که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران موفق به کسب این جایزه شد، در این میان به چشم می‌خورد.

photo_2018-11-05_15-12-40

با کمال افتخار دکتر کریمی تفرشی به کسب عنوان کارآفرین برتر جهان اسلام نائل گردید

افتخاری دیگر در اهتزاز پرچم مقدس ایران
کارآفرینی در عصر جهاد اقتصادی هنر مردان عاشق و بی ادعای این سزمین است.
اسطوره های این سرزمین مردان پاک باخته ای هستند که در نبرد اقتصادی جهان علیه این خاک زرگون، سپر و جنگ افزارشان تولید، چرخاندن چرخ دنده های صنعت و اشتغال و کارآفرینی است.
کسب عنوان افتخارآفرین “کارآفرین برتر جهان اسلام” توسط دکتر مهدی کریمی تفرشی از مرکز تجارت بین الملل سازمان همکاری های اسلامی، برگ زرین دیگری است در لوح پرشکوه افتخارات این سرزمین تا باز حماسه ای دیگر با دستان سربازان غیرتمند این خاک آریایی رغم بخورد و اقتدار و توان اقتصادی کشور را در اوج فشارها و بحران های جهانی علیه این سرزمین ، به رخ بکشد.

Screenshot_4

بازدید سردار حاج اسماعیلی از مجتمع صنایع غذایی گلها بازدید سردار حاج اسماعیلی رییس کل امنیت اقتصادی معاونت اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح از مجتمع صنایع غذایی گلها

بازدید سردار حاج اسماعیلی از مجتمع صنایع غذایی گلها