مدیر موفق

دلایل مشکلات رایج مدیران و نحوه مقابله با آنها

_مدیران اغلب بر این باورند که کارمند خوب پیدا نمیشود :

یکی از دلایل این است که ما اغلب مهارت کافی در استخدام نداریم. اولین قدم برای داشتن سازمانی کارآمد و موفق استخدام هدفدار و هماهنگ با خصوصیات شخصیتی و فردی و تخصص های شخصی کارمند است. اگر شغل مربوطه با علاقه شخص همخوانی نداشته باشد به مرور دچار دلزدگی و رکود خواهد شد.

_هیچکس کار را به درستی خودم انجام نمیدهد:

واگذاری کارها : باید در واگذاری کارها مهارت کسب کنیم. این کار قابل یادگیریست و نکات فراوانی دارد. شرح دقیق و کامل کار و تمامی جزییات و نکات باید بیان شود. واگذاری کار به کارمند انگیزه و عزت نفس داده و علاقه و تعهد به سازمان را افزایش میدهد.

_کارمندان در هنگام عدم حضور من و بدون اعمال فشار و جریمه کار نمیکنند:

اگر به کارمندان انگیزه دهیم و در قبال انجام کار مثبت و صحیح کارها حتی زبانی قدردانی شود و به آنها القا کنیم که برای سازمان مفید هستند و اختیار دارند تمامی کارها به خوبی پیش خواهد رفت. بطوریکه هرکس مسئول کار خود باشد.

_اگر به کارمندان آزادی و اختیار بدهیم سوءاستفاده می‌کنند:

مشکل اینجاست که هیچ سیستمی برای سنجش عملکرد واقعی کارمندان وجود ندارد اگر سیستم طوری تعریف شود که تمام عملکرد ها با حذف بروکراسی وقت گیر به عهده کارمندان باشد ولی تحت کنترل و در قالب گزارشی مستند و شفاف به مدیریت  و ارایه گزارش عملکرد روزانه یا هفتگی  ضریب خطای کارکنان پایین امده و عملکرد انها سنجیده میشود.

_انقدر سرم شلوغ است و هزینه هایم بالاست که زمانی برای اختصاص به تبلیغات و بازاریابی ندارم.

بسیاری از مدیران تبلیغات را جزیی از هزینه میدانند ولی یک مدیر موفق و اگاه تبلیغات را هرچند مختصر سرمایه گزاری میداند و معتقد است هر هزینه ای منجر به سود و فروش بیشتر و در نتیجه سرمایه گزاری جهت رشد است. این مدیران به اندازه کافی بر بازاریابی و تبلیغات تمرکز نکرده‌اند و  با شنیدن کلمه بازاریابی بلافاصله به فکر بیلبورد و تبلیغات چند میلیونی می افتند ولی در اصل  راه‌های بسیار ارزانی وجود دارد که می‌تواند مشتریان زیادی ایجاد کند. بازاریابی و دیده شدن جزو لاینفک فروش و موفقیت و محبوبیت برند است.

_رقیبان نمی‌گذارند فروش خوبی داشته باشیم:

مشکل از آنجاست که استراتژی ندارید یا حداقل استراتژی مناسبی ندارید. آنقدر در کارهای روزانه غرق شده‌اید که دیدگاه بلندمدت را از دست داده‌اید.هدف اصلی از تاسیس شرکت را فراموش کرده اید و بیشتر وقت و انرژی خودتان را صرق حاشیه و سودهای کوچک و رقیبان جزیی کرده اید و از اهداف بزرگتر و رشد باز مانده اید.

اهداف کوچکتر را به مدیران مراتب پایینتر ارجاع دهید.و شما وقتتان صرف اموزش و به روز شدن اختصاص دهید .

یک سازمان متحد و رو به رشد به مدیری خلاق و به روز نیازمند است.مدیر و رهبری که باعث ” رشد ” کارمندانش باشد.

 

 

صادرات

ضرورت های ایجاد و حفظ بازارهای صادراتی – مهدی کریمی تفرشی*

بازاریابی و ایجاد بازار در صادرات از لازمه های حرکت کشور به سمت توسعه اقتصاد صادرات محور و رونق اقتصادی در کشور است.

یکی از عوامل کلیدی و موثر در ایجاد بازارهای صادراتی و جذب سرمایه گذاری خارجی، برپایی و حضور در نمایشگاه های بین المللی در داخل و خارج از کشور و عرضه و به نمایش گذاشتن توانمندی ها، معرفی محصولات، نوآوری ها و آخرین دستاوردهای کشورمان به بازارهای مختلف جهانی است.
با استفاده از فرصت نمایشگاه ها می توان با فعالان اقتصادی، بازرگانان و تجار دیگر کشورها ارتباطات تجاری موثر و سازنده ای برقرار کرد و به این طریق امکان نفوذ به بازارهای مختلف و معرفی محصولات ایرانی به دیگر کشورها فراهم می شود.
بدون شک تنها ارسال محصول به بازار کشورهای مختلف و ایجاد بازارهای صادراتی کفایت نمی کند و تداوم حضور در این بازارها هنر اصلی یک صادرکننده موفق است.
مهمترین و اساسی ترین عامل تثبیت حضور در بازارهای جهانی ارتقای کیفیت محصولات ایرانی همپای محصولات جهانی، تطبیق با استانداردها و آخرین فناوری های روز جهان، توسعه و ارتقای صنعت بسته بندی و حفظ یک قیمت مناسب در بازار رقابتی است.
بدیهی است که رقابت در شرایط کنونی برای تولیدکنندگان ما در بازارهای جهانی بسیار دشوار و تولیدکننده ایرانی ناگزیر به تولید یک محصول با کیفیت بالا و استفاده ار فناوری و تکنولوژی روز جهان در تولید محصولات است.
آنچه اعتبار یک صادرکننده را مخدوش می‌کند مسوولیت ناپذیری آنان در قبال مشتریان است. برای تداوم صادرات باید یک تیم هوشمند در بنگاه اقتصادی تشکیل شود و مدیر باید در وسط میدان کار حضور مستمر و مداوم داشته باشد.
با توجه به رقابتی شدن فضای صادرات، حفظ بازارهای هدف و بازارسازی جدید، مستلزم تغییر نگرش و رویکرد در مقوله صادرات و حرکت مبتنی بر برنامه‌ریزی‌های کارشناسانه است.
ایجاد تنوع در بازارهای صادراتی یکی دیگر از نکات مهم در بحث صادرات محسوب می شود. تمرکز صادرات غیر نفتی ایران بر بازارهای خاصی بوده و لازم است این وضعیت با افزایش صادرات به سایر بازارها ارتقا یابد. در حال حاضر سه کشور چین، عراق و امارات سهم بالایی از صادرات غیر نفتی کشورمان را به خود اختصاص داده اند.
با ایجاد تنوع در بازارهای صادراتی آسیب پذیری در حوزه صارات کاهش می یابد.
از دیگر راهکارهای حضور و حفظ بازارهای هدف، ورود جدی تر در بازار مقصد از طریق تاسیس شرکت، خرید سهام شرکت های مرتبط، تاسیس نمایشگاه ها و فروشگاه های دائمی و نظایر آنها در این کشورهاست.
افزایش صادرات کالاهای موجود، ارتقای توان رقابتی آنها و تلاش در جهت تداوم حضور این کالاها در بازارهای صادراتی از نکات مهم در حفظ بازارهای بین المللی است.
تحلیل نکردن درست رقبا، انجام ندادن به موقع تعهدات، نشناختن فرهنگ مصرفی کشورهای خریدار و ضعف تبلیغات از عواملی است که به ناکامی و تداوم نیافتن در بازارهای صادراتی منجر می شود.
«محصول خوب و با کیفیت، قیمت مناسب، توزیع به موقع، تلاش برای متمایز ساختن محصول و شرکت، تولیدات انعطاف پذیر به جای تولیدات انبوه، سرعت و نوآوری در ارائه خدمات بهتر و بیشتر، بازار گرایی و توجه به نیازها و خواسته های روز بازار، تلاش برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر نسبت به سایر محصولات رقبا، ارتباط نزدیک و دائمی با توزیع کنندگان و مشتریان، توجه به تحقیق و بررسی بازار به شکل های مختلف و حضور هدفمند در نمایشگاه ها و انجام تبلیغات هدفمند» به ایجاد و حفظ بازارهای صادراتی کمک می کند.

مهدی کریمی تفرشی

در این شرایط اقتصادی چه باید کرد ؟

در این شرایط اقتصادی چه باید کرد ؟

این سوالی است که به خصوص در چند ماه اخیر هر روز تعداد کسانی که با نگرانی این سوال را می پرسند بیشتر و بیشتر می شود . هر روز شرایط اقتصادی بیشتر ملتهب می شود ،و به نظر می رسد که این طوفان سر ایستادن ندارد .

اغلب بخش مهمی از وقت و انرژی ما صرف دنبال کردن اخبار منفی میشود خصوصا از طریق شبکه های اجتماعی که این روزها به منبع اصلی انتشار اخبار درست یا نادرست تبدیل شده اند.

از هر مدیر و صاحب کسب و کاری سراغ می گیری نگران است !

جوانان بی حوصله و  منفعل باز مانده اند !

صاحبان تجربه بی انگیزه و نگران  !

برخی فکر می کنند که این حال بد گذرا است و منتظرند که بگذرد. به همین دلیل کاری نمی کنند جز دنبال کردن اخبار و انتظار !

اغلب به فکر مهاجرت هستند چون به عقیده انها شرایط هیچوقت بهتر نخواهد شد.و بدون اگاهی و تحقیق کافی ریسک های بزرگی میکنند.

برخی آماده ی برده شدن با سیل هستند . نه امیدی دارند نه تلاشی می کنند . سردرگمی آنها را به معنای واقعی فلج کرده است . نه فقط مسائل کاری و حرفه ای آنها که سلامت روانشان به شکلی جدی آسیب دیده است و این آسیب هر روز بیشتر می شود .

اما در این بین افرادی هم هستند که سکان کسب و کار و زندگی خود و عزیزانشان را رها نکردند و با وجود تمام باد و بارانها و تنش ها مراقبند تا شادی و سلامت درونشان آسیب نبیند . مراقبند تا کسب و کارشان از این طوفان به سلامت بگذرد.

مسلما ما میخواهیم جزو دسته اخر باشیم اما چطور؟

چگونه است که برخی باوجود تمام این شرایط و در میان اینهمه بحران اقتصادی فرصت های تازه ای کشف می کنند ؟

اولین  و مهمترین قدم : ” متفاوت نگاه کنیم ”

به جای تمرکز و توجه بر درهایی که بسته شده است . در جستجو باشیم .

در جستجوی درهای باز . درجستجو راههای تازه  .

و بدانیم در اقتصاد هیچ بن بستی وجود ندارد.

تنها باید از تمامی منابع و تخصص ها به درستی و آگاهانه استفاده کرد.

قصد داریم  تا در حد توان نکات و راهکرد های مدیریتی را در این صفحه و دربخش مقالات هنر مدیریت با شما به اشتراک بگذاریم.

باشد که دریچه کوچکی در نوع تفکر و عملکرد همگی ما در جهت رشد و شکوفایی خود.همکاران.سازمان و در نهایت جامعه ایجاد شود.

 

48

حفظ بازارهای هدف و بازارسازی جدید، مستلزم تغییر نگرش در صادرات است

 

تفرشی در گفت‌وگو با ایلنا:

رییس هیات مدیره انجمن علوم و فناوری غلات ایران گفت: با توجه به رقابتی شدن فضای صادرات، حفظ بازارهای هدف و بازارسازی جدید، مستلزم تغییر نگرش و رویکرد در مقوله صادرات و حرکت مبتنی بر برنامه‌ریزی‌های کارشناسانه است.

مهدی کریمی تفرشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با بیان اینکه بازاریابی و ایجاد بازار در صادرات از لازمه‌های حرکت کشور به سمت توسعه اقتصاد صادرات محور و رونق اقتصادی در کشور است، اظهار داشت: یکی از عوامل کلیدی و موثر در ایجاد بازارهای صادراتی و جذب سرمایه گذاری خارجی برپایی و حضور در نمایشگاه‌های بین المللی در داخل و خارج از کشور و عرضه و به نمایش گذاشتن توانمندی‌ها، معرفی محصولات، نوآوری‌ها و آخرین دستاوردهای کشورمان به بازارهای مختلف جهانی است.

وی افزود: با استفاده از فرصت این نمایشگاه‌ها می‌توان با فعالان اقتصادی، بازرگانان و تجار دیگر کشورها ارتباطات تجاری موثر و سازنده‌ای برقرار کرد و به این طریق امکان نفوذ به بازارهای مختلف و معرفی محصولات ایرانی به دیگر کشورها فراهم می‌شود.

ریاست هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی تاکید کرد: بدون شک تنها ارسال محصول به بازار کشورهای مختلف و ایجاد بازارهای صادراتی کفایت نمی‌کند و تداوم حضور در این بازارها هنر اصلی یک صادرکننده موفق است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین و اساسی‌ترین عامل تثبیت حضور در بازارهای جهانی ارتقای کیفیت محصولات ایرانی همپای محصولات جهانی، تطبیق با استانداردها و آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا، توسعه و ارتقای صنعت بسته بندی و حرکت به سوی مدرنیته در این راستا و حفظ یک قیمت مناسب در بازار رقابتی است.

عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن وتجارت جوانان گفت: بدیهی است که رقابت در شرایط کنونی برای تولیدکنندگان ما در بازارهای جهانی بسیار دشوار است و تولیدکننده ایرانی ناگزیر به تولید یک محصول با کیفیت بالا و استفاده ار فناوری و تکنولوژی روز دنیا در تولید محصولات است.

وی با بیان اینکه آنچه اعتبار یک صادرکننده را مخدوش می‌کند مسوولیت ناپذیری آنان در قبال مشتریان است، یادآور شد: برای تداوم صادرات باید یک تیم هوشمند در بنگاه اقتصادی تشکیل شود و مدیر باید در وسط میدان کار حضور مستمر و مداوم داشته باشد.

رییس  هیات مدیره انجمن علوم و فناوری غلات ایران گفت: با توجه به رقابتی شدن فضای صادرات، حفظ بازارهای هدف و بازارسازی جدید، مستلزم تغییر نگرش و رویکرد در مقوله صادرات و حرکت مبتنی بر برنامه‌ریزی‌های کارشناسانه است.

وی افزود: ایجاد تنوع در بازارهای صادراتی یکی دیگر از نکات مهم در بحث صادرات محسوب می‌شود. تمرکز صادرات غیرنفتی ایران بر بازارهای خاصی است و لازم است این وضعیت با افزایش صادرات به سایر بازارها ارتقا یابد. در حال حاضر سه کشور چین، عراق و امارات سهم بالایی از صادرات غیر نفتی کشورمان را به خود اختصاص داده‌اند.

عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران با بیان اینکه با ایجاد تنوع در بازارهای صادراتی آسیب پذیری در حوزه صادرات کاهش می‌یابد، افزود: از دیگر راهکارهای حضور و حفظ بازارهای هدف حضور جدی‌تر در بازار مقصد از طریق تاسیس شرکت ، خرید سهام شرکت‌های مرتبط ، تاسیس نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های دایمی و نظایر آن ها در این کشورهاست.

وی بیان کرد: افزایش صادرات کالاهای موجود، ارتقای توان رقابتی آنها و تلاش در جهت تداوم حضور این کالاها در بازارهای صادراتی از نکات مهم در حفظ بازارهای بین المللی است.

تفرشی همچنین گفت: عدم تحلیل درست رقبا، عدم انجام به موقع تعهدات، عدم شناخت فرهنگ مصرفی کشورهای خریدار و ضعف تبلیغات از عواملی است به منجر به عدم موفقیت و عدم تداوم در بازارهای صادراتی می شود.

وی خاطرنشان کرد: محصول خوب و با کیفیت، قیمت مناسب، توزیع بموقع، تلاش برای متمایز ساختن محصول و شرکت، تولیدات انعطاف پذیر به جای تولیدات انبوه، سرعت و نوآوری در ارائه خدمات بهتر و بیشتر، بازار گرایی و توجه به نیازها و خواسته‌های روز بازار، تلاش برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر نسبت به سایر محصولات رقبا، ارتباط نزدیک و دائمی با توزیع کنندگان و مشتریان، توجه به تحقیق و بررسی بازار به شکل های مختلف و حضور هدفمند در نمایشگاه‌ها و انجام تبلیغات هدفمند به ایجاد و حفظ بازارهای صادراتی کمک می کند.

مشاور عالی در کمیته فناوری‌های نو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح توجیهی و شناسایی و انتخاب درست بازار های هدف، توسعه استراتژی بازاریابی شامل بازار سنجی و آداب و رسوم بازارها، تحویل کالا و قوانین حمل و نقل و کمرگ، تامین منابع مالی و مدیریت صادرات از پایه‌های اساسی جهانی شدن است.

nahavandi

ساز و کار ویژه اروپا برای پرداخت های ایران گامی روبه جلو است

به گزارش ایرنا، «محمد نهاوندیان» در پایان نشست هیئت دولت و در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره ابتکار تاسیس سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای تسهیل پرداخت های مربوط به صادرات (شامل نفت) و واردات ایران، گفت: تصمیمی که دو شب گذشته توسط خانم موگرینی در توافق برجام اعلام شد تصمیم پنج کشوری است که الان طرف ایران هستند و این تصمیم قدم مهم و رو به جلو است.
وی اضافه کرد: این ایده از مدتی قبل به عنوان یکی از راهکارهای عملیاتی برای رفع مشکلات تهدید آمریکا برای شرکتها و بانکها مطرح شد و اکنون تصمیم اتخاذ شده و اعلام شد.
معاون اقتصادی رییس جمهوری اضافه کرد: به این ترتیب نهاد ویژه مالی عهده دار این کار می شود و وجوه حاصل از صادرات نفتی وغیر نفتی ایران با این نهاد منتقل شود و واردات و تخصیص ها هم از طریق این نهاد عمل می کند.
نهاوندیان تصریح کرد: با توجه به حمایت جدی دولت های پنج گانه و اتحادیه اروپا از این نهاد مالی، تهدیدهای آمریکا روی آن اثر نخواهد داشت.
وی افزود: با توجه به اینکه اروپایی ها اعلام کردند که کماکان در برجام می مانند و تصریحی که در اطلاعیه اخیر درباره عادی سازی تجارت و مبادلات اقتصادی با ایران داشتند، تعبیه نهاد مالی برای این کار قدمی رو به جلو تلقی می شود.
معاون اقتصادی رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت ارز اظهار داشت: وقتی درباره بازار ارز صحبت می کنیم، باید در این که در مورد چه بخشی از بازار صحبت می کنیم دقیق باشیم؛ قسمت قابل توجهی از مبادلات تجاری و ارزی که در رابطه با کالای اساسی است با نرخ رسمی انجام می شود.
وی اضافه کرد: قسمت عمده مبادلات تجاری هم در بازار ثانویه صورت می گیرد که بانک مرکزی با میانگین وزنی مبادلاتی که توسط صرافی ها و بانکها صورت می گیرد آن را اعلام می کند.
نهاوندیان خاطرنشان کرد: در بازار سوم شاید کمتر از پنج درصد مبادلات انجام می شود و این بازار هم باید درحد خود مورد توجه قرار گیرد. نرخی که کمتر از پنج درصد مبادلات ارزی کشور صورت می گیرد، قابلیت آن را ندارد که نرخ مرجع تلقی شود اما به هر حال انتظارات آتی و همچنین التهاباتی که ممکن است از عواملی اثر بپذیرد، اثر می گذارد.

photo_2018-09-24_15-07-04

سیاست‌های ارزی و مشکلات تامین مواد اولیه صنایع غذایی

صنعت غذا در ایران باتوجه به شرایط آب و هوایی، تنوع و کیفیت مطلوب کشاورزی دارای اهمیت و مزایای فراوانی است. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند زمینه توسعه رقابت‌پذیری صنایع غذایی در ایران را فراهم کند، دسترسی به مواد اولیه باکیفیت و قیمت مناسب است. صنایع تبدیلی و غذایی ایران از این نظر دچار مشکل است.

از آنجا که مواد اولیه این صنعت محصولات فصلی است، در زمان خاص و کوتاهی باید تمامی مقدار مورد نیاز از کشاورزان که تمایلی به فروش قسطی و نسیه ندارند نقدی خریداری شود و به همین دلیل چرخش سرمایه در این صنعت به زمانی طولانی نیاز دارد. بنابراین یکی از بزرگترین مشکلات تولیدکنندگان به ویژه در صنایع‌غذایی حجم کلان سرمایه مورد نیاز است.

بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی در مقیاس نامناسب، تولید و به بازار عرضه می‌شود. کوچک بودن اراضی کشاوزری، یکپارچه نبودن، هدر رفت منابع آبی و محدودیت‌های مالی کشاورزان را دچار مضیقه کرده و باعث می‌شود دلالان و واسطه‌ها فعال شوند. در این میان هزینه‌های حمل و نقل بالا می‌رود و کیفیت مواد غذایی به دلیل شرایط نامناسب حمل و نگهداری پایین می‌آید.

واقعیت اینست که سیاست‌های اخیر ارزی کشور به گونه‌ای بوده که واحدهای تولیدی ما در تامین مواد اولیه خود با مشکل جدی مواجه شده‌اند که با ادامه این روند شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی و از دست رفتن اشتغال ایجاد شده خواهیم بود.  اگر واحدهای تولیدی ما نتوانند مواد اولیه خود را تامین کنند، چرخه اقتصاد ما دچار مشکلات بزرگ‌تری خواهد شد. همه واحدهای تولیدی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با مشکل تامین مواد اولیه روبه‌رو هستند.

به دلیل پرهیز تامین کنندگان خارجی از انعقاد قراردادهای بلندمدت و تمایل آنها به انجام معاملات نقدی، قیمت مواد و تجهیزات از نوسانات بیشتری برخوردار است که این موضوع، سودآوری صنایع داخلی را با تردید بیشتری مواجه کرده است. تاخیر در انجام مبادلات بین‌المللی و ورود مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

در حال حاضر نحوه تخصیص ارز به واردات مواد اولیه، از دغدغه‌های اصلی فعالین اقتصادی به‌ویژه صنعت غذا است.

تولید در اقتصاد ایران به شدت به واردات کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه وابسته است. با درنظرگرفتن چنین شرایطی، تضعیف ارزش پول ملی، افزایش هزینه‌های تولید، رکود و تعطیلی صنایع را در پی خواهد داشت.

افزایش نرخ ارز به شدت حاشیه سود اکثر صنایع کشور را کم کرده و هزینه‌های تولید آنها را افزایش داده است،زیرا رابطه نرخ ارز با واردات، رابطه‌ معکوس و منفی است؛ یعنی با افزایش نرخ ارز، قیمت کالاهای وارداتی بالا می‌رود.

بسیاری از مواد اولیه غذایی ناگزیر است که از دیگر کشورها تأمین شود. به عنوان مثال مهد ادویه جات کشور هندوستان است و تولیدکنندگان چاره‌ای جز واردات بسیاری از مواد اولیه تولیدات خود ندارند. ضمن اینکه علی‌رغم پیشرفت‌های بسیاری که در صنعت و تکنولوژی کشور و رشد و خودکفایی تولیدات صورت گرفته، هنوز ما ناچار به واردات بسیاری از ماشین آلات و دستگاه‌ها از سایر کشورها هستیم. بسته‌بندی ما هنوز به خودکفایی کامل نرسیده و ما چاره‌ای جز واردات بسیاری از مواد اولیه بسته‌بندی خود نداریم. تمام این موارد قطعاً متأثر از نوسانات نرخ ارز خواهد بود و افزایش نرخ ارز به شدت تولیدکنندگان را تحت فشار قرار می‌دهد، به ویژه اینکه تولید کننده مجبور است مواد اولیه و ملزومات خود را با نرخ بالای ارز وارد کند و این قطعاً هزینه تولید و قیمت تمام شده محصول را بالا می‌برد. تولید کننده با در نظر گرفتن توان مالی مردم و حفظ رقابت در بازار و حضور در بازار رقابتی نمی‌تواند قیمت محصول را چندان افزایش دهد. ضمن اینکه تولید کننده با وجدان برای حفظ منافع اقتصادی خود هرگز حاضر به کاستن از کیفیت محصول نخواهد بود .

افزایش هزینه‌های تولید، کاهش حاشیه سود و کاهش توان رقابتی، کمبود سرمایه در گردش بنگاه‌ها، اختلال در سیستم خریدها و معاملات اقتصادی از مهمترین تاثیرات نوسانات نرخ ارز در اقتصاد کشور می‌باشد. در چنین شرایطی، تولیدکنندگان نیز ملزم به خرید نقدی مواد اولیه هستند که به دلیل حجم بالای نیاز آنها با مشکل مواجه می‌شوند.

با توجه به اینکه کشور ما کشوری چهار فصل است و موقعیت خوبی از لحاظ اقلیمی و جغرافیایی دارد از پتانسیل بالایی در تولید انواع محصولات کشاورزی برخوردار است که باید با اصلاح مناسب زیرساخت‌های کشاورزی و پاسخگویی به نیازهای کشاورزان از این پتانسیل بالا به نحو مطلوبی بهره‌برداری نمود. به ویژه در شرایط حساس اقتصادی کشور که باید مسئله ارز در کشور به نحو بهینه ای مدیریت شود بهره‌برداری از حداکثر ظرفیت‌های تولیدات کشاورزی کشور و جلوگیری از واردات غیرضروری کالاهایی که امکان تولید آنها در کشور فراهم است نقش کلیدی در مدیریت اقتصادی کشور ایفا می‌کند. ضمن اینکه به این طریق از اشتغال و کارآفرینی و پتانسیل‌های روستایی کشورمان حمایت می‌شود و مانع خروج بی رویه ارز از کشور برای کالاهای غیر اساسی خواهد شد.

در ایران حدود ۵۰ میلیون هکتار زمین زراعی مناسب وجود دارد که ۲۰ میلیون هکتار از آن زیرکشت است.  سالانه بیش از صد میلیون تن موادغذایی در کشور تولید می‌شود.

کشور ما در حال حاضر در تولید بیشتر محصولات استراتژیک در مسیر خودکفایی قرار دارد.  سالانه به حدود ۲۰ هزار تن برنج نیاز داریم. تولید داخلی ما در زمینه محصول برنج و چای به میزانی است که نیاز داخل را برطرف می‌کند و ما در زمینه این محصولات تولید خوبی داریم و نیازی به واردات نداریم.

در حل حاضربا تولید ۸ میلیون و ۵۰ هزار تن چغندر قند در کشور و با احتساب شکر نیشکری، بیش از یک میلیون و ۹۲۰ هزار تن شکر که در کشور تولید شده نیازی به واردات این محصول در سال ۹۷ نداریم.

همچنین در زمینه تولید دانه‌های روغنی با توجه به ظرفیت بالای تولید کلزا در کشور رسیدن به خودکفایی در این زمینه در سالهای آینده دور از دسترس نیست.

حبوبات از جمله محصولاتی است که امکان تولید آن در کشور فراهم است و متاسفانه واردات غیر ضروری این محصولات با ارز دولتی باعث خروج میلیون‌ها دلار از ثروت ملی کشور می‌شود.  ایران پتانسیل و ظرفیت تولیدی کافی و لازم را برای رسیدن به خودکفایی در تولید حبوبات دارد اما آمار و ارقام وزارت جهادکشاورزی نشان می‌دهد که حجم واردات برخی از اقلام حبوبات به کشور هر ساله افزایش پیدا می‌کند به‌‌طوری که در حال حاضر ایران یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان حبوبات در دنیاست. چرا این قبیل محصولات نباید از کشاورزان کشور خریداری شود و اگر کمبودی در زمینه کشت و تولید آن هست چرا نباید در صدد رفع آن برآییم و امکانات کافی در اختیار کشاورز قرار گیرد؟

استان کرمانشاه، لرستان و خوزستان از جمله استان‌هایی هستند که قابلیت بسیار زیادی برای کشت و تولید حبوبات دارند. هر چند در سال‌های اخیر بروز خشکسالی‌های متعدد آسیب‌های زیادی را به کشاورزان وارد کرده و نیز مصرف سرانه حبوبات در کشورمان نیز به دلیل کاهش قدرت خرید مردم برای خرید مرغ و گوشت افزایش پیدا کرده است.

باید در جهت افزایش بهره‌وری از کشاورزی با کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، بهبود تولید و متعادل کردن مصرف به صورت درست و منسجم برنامه‌ریزی کرد. دولت‌ها و مسئولین باید در جهت تقویت زیر ساخت‌های کشاورزی و افزایش بهره وری  اصلاح سیستم‌های آبیاری  و توجه به صنایع تبدیلی و ایجاد فضاهای مدرن کشاورزی تلاش کنند و بخش عمده ای از تسهیلات به این بخش تعلق گیرد.

اصلاح زیر ساخت‌های کشاورزی باتوجه به شرایط آب و هوایی کشور و کمک هرچه بیشتر به کشاورزان عزیز و فراهم کردن شرایط و تسهیلات مناسب برای فعالیت آنها می تواند به افزایش تولید و متعاقباً بهبود کیفیت و کاهش قیمت مواد اولیه و محصولات کشاورزی منجر شود. استفاده بهینه از نیروی کار متخصص نیز در کاهش هزینه‌های تولید موثر است.

  • مهدی کریمی تفرشی
  • رییس هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی
روحانی

تاجران روسی در حال خرید کنسروها و رب‌های ایرانی

عضو هیات مدیره کانون صنایع غذایی ایران گفت: در بازار دو نوع رب داریم؛ یکی رب امسالی و دیگری اسپ‌ تیک یا پارسالی که بیشتر برای تنظیم بازار و درست کردن سس به کار می‌رود اما با کاهش ارزش پول ایران، تاجران افغانستان و روسیه مقدار زیادی از این محصول را خریداری کردند.

به گزارش ایسنا، علی شریعتی در گفت‌وگو با ایلنا درباره گرانی گوجه‌فرنگی و برخی اقلام تره‌بار و تاثیر آن روی صنایع تبدیلی و کنسروجات گفت: «وقتی در بازار دخالت کنیم و نگذاریم نظام عرضه و تقاضا بازار را کنترل کند و به جای آن با صدور بخشنامه و ممنوعیت یا آزاد کردن صادرات بخواهیم بازار را تنظیم کنیم، در نهایت این نوسانات را شاهد خواهیم بود.»

عضو هیات‌مدیره کانون صنایع غذایی ایران اظهار داشت: با توجه به قیمت ارز، تولیدکنندگان تمایل دارند تولیدات خود را صادر کنند؛ هر چند با قوانین جدید ارزی و اخذ تعهدنامه از صادرکنندگان شاهد قاچاق معکوس هستیم و این‌ بار از ایران، تره‌بار، رب‌ گوجه و انواع کنسروها به صورت غارت‌وار به خارج از کشور انتقال پیدا می‌کنند. فروش نمایندگی‌های استان‌های مرزی در چند هفته اخیر چند برابر شده است اما نظارت کافی روی آنها و این که آیا این ارز برمی‌گردد یا خیر، وجود ندارد. این الزام تعهد برای صادرات به افغانستان و عراق سبب شده که کارت‌های بازرگانی یک روزه دوباره فعال شوند. تا پیش از این از این کارت‌ها برای واردات خودرو استفاده می‌شد اما الان برای تعهد ارزی استفاده می‌شود.

او درباره افزایش قیمت رب گوجه فرنگی گفت: این محصول یکی از صنایع غذایی پر مصرف در ایران است؛ ضمن آن که بازار صادراتی خوبی دارد. در ماه‌های اخیر به دلیل کم‌آبی و سخت‌گیری در استفاده از چاه‌ها زمینه گوجه صنعتی کم شده و گوجه مرغوب نیز صادر می‌شود. نکته بعدی بالا رفتن قیمت مواد بسته‌بندی است؛ به طور مثال درب قوطی که آسان باز می‌شود تا پیش از این ۱۰۰ تومان قیمت داشت الان ۸۰۰ تومان شده است. این افزایش به حدی بوده که برخی از تولیدکنندگان به سمت استفاده از بسته‌بندی شیشه‌ای بروند.

عضو اتاق بازرگانی افزود: در بازار دو نوع رب داریم؛ یکی رب امسالی و دیگری اسپ تیک یا پارسالی که بیشتر برای تنظیم بازار و درست کردن سس به کار می‌رود اما با کاهش ارزش پول کشورمان تاجران افغانستان و روسیه مقدار زیادی از این محصول را خریداری کردند. دلیل عمده افزایش قیمت مواد غذایی و کنسروها به خاطر بالا رفتن هزینه بسته‌بندی و تحریم است که تغییر قوطی نوشابه‌ها و بلندتر شدن آن به خاطر عدم فروش قوطی‌های قبلی به کارخانه‌های ایرانی است.

وی ادامه داد: در بحث مواد اولیه داخلی که پتروشیمی‌ها تامین‌کننده آن هستند علاوه بر افزایش قیمت پلی‌اتیلن و پلی‌پروپلین کمبود آن در بازار سبب شده که تولیدکننده نتواند قیمت تمام شده را محاسبه کند و حتی برای تولید خود برنامه‌ریزی انجام دهد. مساله‌ای که امروز تاجران را اذیت می‌کند نرخ ارز نیست بلکه نوسان و هیجان بازار است که تجارت را زمین زده است.

روحانی

شروط سخت روحانی برای انتخاب وزیر کار

سرپرست وزارت کار ضمن بیان توجه رئیس جمهور نسبت به وزارت کار تاکید کرد سرعت‌بخشیدن و پایدار کردن اشتغال با توجه به تعهدی که دولت داشته در رابطه با حدود ۹۵۰ هزار تا یک میلیون شغل، از دغدغه‌های رئیس‌جمهور است.

خبرگزاری فارس: انوشیروان محسنی‌بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در پاسخ به این‌ سؤال که برای وزارت کار از سوی روحانی با شما صحبت شده است؟ و برنامه‌های خود را ارائه داده‌اید یا خیر، اظهارداشت: راجع به این موضوع بنده صحبت نکنم بهتر است اما اصل قضیه این است که آقای روحانی با توجه به حساسیت این وزارتخانه به عنوان بزرگترین وزارتخانه اجتماعی، موارد اساسی و با اهمیتی را مطرح کردند.

محسنی‌بندپی بر همین اساس تأکید کرد: اصلاح ساختار بنگاه‌داری که در وزارتخانه است، سرعت‌بخشیدن و پایدار کردن اشتغال با توجه به تعهدی که دولت داشته در رابطه با حدود ۹۵۰ هزار تا یک میلیون شغل، بحث کارورزی در محیط که فارغ‌التخصیلان دانشگاهی که از زمان فارغ‌التحصیلی‌شان ۳ یا ۴ سال می‌گذرد، وارد محیط کار شوند و در کنار آن، تعهدی که ما نسبت به آنها داریم، از دغدغه‌های رئیس‌جمهور هستند.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان خاطرنشان کرد:‌ ما هم داریم آنها را انجام می‌دهیم و حالا ان‌شالله اگر انجام بگیرد مشکلی نیست.