91_tafreshi

رییس هیات مدیره صنایع غذایی گلها در گفتگو با اکونیوز عنوان کرد

91_tafreshi

کمبود نقدینگی؛ دغدغه مشترک تولیدکنندگان
اکونیوز:رییس هیات مدیره صنایع غذایی گلها و رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی همصنف با اشاره به اینکه بخش تولید نیازمند حمایت های بیشتر است گفت:کمبود نقدینگی دغدغه مشترک همه تولیدکنندگان صنایع غذایی است.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، دکتر “مهدی کریمی تفرشی” در گفت و گو با اکونیوز افزود:کمبود نقدینگی به معضلی آزار دهنده برای تولیدکنندگان صنایع غذایی تبدیل شده است که در این راستا حمایت های همه جانبه دولت را برای رفع این معضل می طلبد.
وی اظهار داشت: متاسفانه رکود در تمام صنایع کشور سایه افکنده به طوری که برخی از کارخانجات صنایع پوشاک تعطیل شده اند و برخی دیگر با حداقل توان کار می کنند.
مرد سال صنعت غذا در کشور تصریح کرد: در این بین که صنایع کشور گرفتار رکود شده بودند بخش صنایع غذایی توانست با تنوع کالا و ایجاد بازارهای جدید بهتر عمل کند به طوری که رکود تاثیری در فعالیت این شرکت ها نداشته است.
تفرشی ادامه داد: همه شرکت ها چه آنان که با حداقل ظرفیت کار می کنند و چه آنانی که شرایط بهتری دارند برای ادامه فعالیت خود نیاز به «نقدینگی و وام تولید» دارند تا بتوانند چرخه تولید کشور را بچرخانند.
اولین و تنها دارنده نشان شوالیه اروپا در صنعت غذای ایران در خصوص انتظارات تولید کنندگان از دولت نیز گفت: همه واحد های تولیدی برای ادامه فعالیت و حیات خود نیازمند نقدینگی هستند بنابراین دولت می تواند با اختصاص وام های کم بهره این معظل را برای مدیران واحدهای تولیدی رفع نماید.
رییس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی همصنف افزود: بخش صنایع غذایی کشور از دولت انتظار دارد تا جوایز صادراتی را به این بخش هم اختصاص دهد تا این واحد ها با دلگرمی بیشتر و توان مضاعف بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.
سهم ۵۰ درصدی محصولات گلها در بازار ایران
تفرشی که دارنده تندیس زرین چهره ماندگار مدیریت ایران نیز هست در پاسخ به این سوال که سهم محصولات گلها در بازار ایران چه میزان است، گفت: واحد بازاریابی مجموعه گلها با شناخت کامل از وضعیت جغرافیایی کشور و با استفاده از marketing plan خود توانسته است بازارهای مختلف و جدید را شناسایی کند و با ترکیب دو روش push و pull (عرضه و تقاضا)، مشتریان را جذب مراکز پخش و توزیع مجموعه گلها کند و برعکس مراکز پخش و توزیع را با برنامه‌ریزی صحیح و مدون به سمت مشتریان و مصرف‌کنندگان سوق دهد؛ به این ترتیب کلیه مناطق جغرافیایی کشور حتی دور افتاده‌ترین مناطق را تحت پوشش شبکه پخش و توزیع خود در آورده و در مجموع به بازارهای مختلف دست یافته است.
وی با بیان اینکه سهم محصولات گلها در بازار داخلی بیش از ۵۰ درصد است افزود: با برنامه ریزی هایی که انجام شده است درصدد هستیم تا این مقدار افزایش یابد؛ هرچند که در بازاری که رقبای زیادی فعالیت می کنند کار سختی است اما درصدد هستیم که با افزایش کیفیت محصولات خود سهم بیشتری را در بازار داخلی تصاحب کنیم.
وی با اشاره اینکه برجام باعث تسریع در روند کار ما شده است گفت: شرکت گلها در دوران تحریم هم توانسته بود با برنامه ریزی هایی که انجام داده بود به فعالیت خود با کمترین مشکل ادامه دهد اما برجام به فعالیت های ما سرعت بخشیده است.
این مقام ارشد در صنایع غذایی گلهادرباره رقبای خود نیز گفت: در حقیقت ما با رقبای خود همکار هستیم به طوری که برخی از آنها در دوران تحریم در زمینه تهیه مواد اولیه خود مشکل داشتند که توانستیم مشکلات آنها را تا حدود زیادی رفع نمائیم.
سهم ۳۵ درصدی محصولات گلها در بازار خارجی
تفرشی در خصوص سهم شرکت گلها در بازار خارجی نیز گفت: مشتریان محصولات گلها در کشورهای مختلف متفاوت است به طوری که اروپا خواهان ادویه جات ،آفریقا به نمک و بازار CIS مشتری تمام محصولات ما هستند.
وی در همین رابطه ادامه داد: واحد بازرگانی مجموعه گل‌ها و نیز شرکت پخش زیر مجموعه و یا حتی مراکز پخش و توزیعی که با مجموعه گلها به نوعی همکاری می‌کنند طی یک طرح و برنامه مشخص محصولات مجموعه را به سایر کشورها نیز صادر می‌کنند. طی چند سال اخیر با توجه به آمار و اعداد واحد بازاریابی کشورهای منطقه از قبیل عراق، افغانستان و از محصولات گلها خصوصا نمک‌ها و ادویه جات استقبال کرده‌اند که خوشبختانه نرخ این تقاضا روبه رشد است.
سفیر غذای سالم کانون هموفیلی ایراندر خاتمه بیان کرد: در سایر کشورها و کشورهای اروپایی خصوصا در نقاطی که هموطنان عزیزمان سکونت دارند تقاضای زیادی روی این گونه محصولات گلها وجود دارد که می‌توان به کشورهای ترکیه، انگلستان اشاره کرد.
استانداردهای بین المللی
لازم به ذکر است کارخانه محصولات غذایی گلها از سال ۱۳۱۸ خورشیدی فعالیت خود را به صورت کاملاً سنتی در زمینه ادویه جات آغاز کرد و در سال ۱۳۴۵ توسط حاج عبدالرضا کریمی تفرشی (نسل دوم) با تولید و بسته‌بندی نمک و ادویه‌جات برای اولین بار در ایران اقدام به ارائه این محصول صددرصد سنتی به روش امروزی (بسته بندی شده) نمود و سپس در طی سالیان با توسعه فضای سالن‌های تولید و انبارها و افزایش دستگاه‌ها و ماشین آلات مدرن اقدام به اخذ پروانه‌های ساخت مختلف کرده است. در حال حاضر در زمینه انواع نمک تصفیه و تبلور مجدد یددار، ادویه جات و چاشنی‌ها، انواع آرد و پودر کیک، انواع حبوبات و غلات، خشکبار و سبزیجات خشک‌، پودرهای ژله و مکمل های غذایی و‌… فعالیت دارد.
این محصولات در بسته بندی‌های متنوع (سلفون‌، جعبه‌،OPP ، قوطی های پلاستیکی و فلزی‌، ظروف PET و …) و در اوزان مختلف در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.
شایان ذکر است محصولات غذائی گلها دارای انواع مجوزهای قانونی تولید و استاندارد‌های ملی و بین‌المللی می‌باشد و از افتخارات این مجموعه افزایش روزافزون کیفیت و کمیت محصولات به موازات یکدیگر می‌باشد؛ همچنین دکتر تفرشی مدیر نمونه از طرف نمایندگی سازمان ملل در ایران نیز شده است و از رییس جمهور نشان جهادگر خودکفایی را دریافت کرده است.

44

رئیس هیئت مدیره گلها در گفت‌وگو با ایلنا

44

افزایش ۳۰ درصدی هزینه‌ها در زمان تحریم/ مذاکره برای حضور در بازار امریکا

رئیس هیئت مدیره صنایع بسته بندی گل‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به تاریخچه این شرکت گفت: این مجموعه در سال ۱۳۱۸ توسط پدربزرگ اینجانب و در اوج قحطی جنگ جهانی دوم تاسیس شد.

مهدی کریمی تفرشی ادامه داد: به سبب حضور نیروهای متفقین در کشور و کاهش مواد غذایی پدر بزرگ من تصمیم گرفت با بسته‌بندی ارزاق در مقیاس کوچکتر تعداد بیشتری از مواد غذایی به دست مردم برسد.

وی ادامه داد: پس از جنگ جهانی دوم این فعالیت گسترده‌تر شد و در پشت فروشگاه کارخانه تولیدی و بسته‌بندی احداث شد که آن زمان با خرید پلاستیک‌های یک سر دوخت از ملوان‌های روسی بسته‌بندی به شکل جدید را آغاز می‌کنند تا اینکه در سال ۱۳۴۵ پدر بنده که نسل دوم مدیریت این مجموعه محسوب می‌شود برند گل‌ها را به ثبت رسید.

کریمی تصریح کرد: پدر من در آن زمان با وارد کردن ماشین آلات دست دوم آلمانی شروع بسته‌بندی مواد غذایی کرد که ابتدا با نمک آغاز شد و پس از مدتی ۲۴ قلم از ادویه‌جات در مجتمع گل‌ها بسته‌بندی گردید.

رئیس هیئت مدیره گل‌ها ادامه داد: بعد از فوت پدر در سال ۱۳۸۰ اینجانب به عنوان نسل سوم مدیریت مجتمع را به عهده گرفتم و اکنون این شرکت ۳۰۰ قلم از مواد غذایی را بسته‌بندی می‌کند.

وی ادامه داد: همزمان با افزایش حوزه فعالیت شرکت پرسنل این مجموعه افزایش پیدا کرد و به ۵۰۰ نفر رسیده است این در حالی است که برنامه آینده ما ورود به حوزه کنسروجات است و کارهای مقدماتی آن صورت گرفته است همین امر سبب شده که از سوی وزارت صنعت به عنوان پرتنوع‌ترین واحد تولیدی انتخاب شویم.

کریمی با اشاره به وضعیت رکود اقتصادی در کشور گفت: با وجود چنین شرایطی تولیدکنندگانی که همچنان به فعالیت ادامه می‌دهند را باید از آنها قدردانی کرد.

وی تصریح کرد: امروزه متاسفانه بیماری سرطان درکشور همه‌گیر شده است و سبب شده هزینه‌های زیادی به سیستم در تمامی کشور تحمیل شود از طرف دیگر بیمارستان‌های ما وقت‌های طولانی مدت حتی تا شش ماه می‌دهند که تمام این اتفاقات به سبب غذای ناسالم و بدون کیفیت است.

رئیس هیئت مدیره گلها ادامه داد: هندوستان مرکز ادویه‌‌جات دنیا است و تقریبا به تمام قاره‌های دنیا صادر کالا صادر می‌کند اما تاجران ایرانی هنگام خرید از این کشور ارزان‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین مواد را انتخاب می‌کنند حتی برخی اوقات برای پرداخت قیمت کمتر کالای برگشتی سایر کشورها را می‌خرند تمام این کارها به خاطر این است که هیچگونه ممیزی در داخل کشور برای کیفیت کالاهای وارداتی انجام نمی‌شود و واردکننده با خیال راحت کالای خود را وارد می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر تاجری کالای باکیفیت وارد کند و ان را به بازار عرضه کند از سوی سازمان‌های حمایتی متهم به گران‌فروشی می‌شود همان‌طور که ما را بارها به خاطر این موضوع احضار کرده‌اند و ما با سند و مدرک و آنالیز ثابت کردیم که این کالا نسبت به هم‌نوع خود از کیفیتی بالاتری برخوردار است و سازمان حمایت از مصرف کننده نیز آن را تایید کرده است.

وی افزود: فلفل سیاه گران‌ترین نوع ادویه است اما عده‌ای با خرید چوب سیاه گردو و از باغداران این محصول در تویسرکان آن را خرد می‌کنند و با محصول اصلی مخلوط می‌کنند همین امر سبب می‌شود که سود آنها چندین برابر بشود , این به دلیل عدم نظارت بر روی کارگاه‌های زیرزمینی و بدون مجوز است.

رئیس هیئت مدیره گلها با اشاره به دریافت مدال جهادگر خودکفایی گفت: در دورانی که تحریم‌ها به بیشترین شدت خود رسیده بود علی‌رغم مشکلات؛ ما مواد اولیه را با دور زدن تحریم‌ها تهیه می‌کردیم این در حالی بود که در برخی اقلام ۳۰ درصد هزینه‌های ما بیشتر شده بود اما تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت از مصرف کننده به ما اجازه گران کردن کالا را نمی‌داد اما ما سعی کردیم با سرشکن کردن هزینه‌ها به مردم فشار نیاوریم و بازار را نیز تامین کنیم.

وی با اشاره به فروپاشی شوروی گفت:‌وقتی در سال ۱۹۹۲ میلادی کشورهای شمالی ایران توانستند مستقل شوند ما یک بازار بکر و دست نخورده را در اختیار گرفتیم اما در آن زمان بدترین کالاها با پایین‌ترین کیفیت بسته‌بندی را به این کشورها صادر کردیم به طوری که تا به امروز نتوانستیم این اعتماد از دست رفته را باز گردانیم.

وی ادامه داد: سال گذشته با تحریم‌های روسیه از سوی غرب دوباره این بازار برای ما مهیا شد و با کنار رفتن ترکیه از این بازار عملا ما بدون رقیب ماندیم اما متاسفانه باز ما نتوانستیم استفاده لازم را از این موقعیت بکنیم.

رئیس هیئت مدیره گلها ادامه داد: اکنون محصولات گل‌ها علاوه بر افغانستان و عراق که به صورت متناوب وجود دارد استرالیا و بلوک شرق اروپا نیز جزو مشتریان ما هستند این در حالی است که مشغول مذاکره با یک تیم اقتصادی برای حضور قوی‌تر در آمریکا هستیم.

به گزارش ایلنا مهدی کریمی تفرشی رئیس هیئت مدیره صنایع غذایی گلها تا به امروز توانسته عناوین بین المللی مختلفی کسب کند که برخی از آنها به شرح زیر است:

دکتر مهدی کریمی تفرشی رئیس هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان مواد غذایی هم صنف و رئیس هیات مدیره صنایع غذایی گلها و مرد سال صنعت غذای سال ۹۵

Dr. Mehdi KarimiTafreshi, CEO of cooperative food producers, CEO of Golha Food Industries and the Food Industry man of the year 2016

دارای مدرک دکترای مدیریت استراتژیک

PhD in Strategic Management

اولین و تنها دارنده نشان شوالیه اروپا در صنعت غذای ایران

The first and only holder of the European knighthood in Iran’s food industry

مرد سال صنعت غذا در سال ۹۵

The food industry man of the year 2016

انتخاب مدیر نمونه از طرف نمایندگی سازمان ملل در ایران

Chosen as a distinct manager by the UN representative in Iran

دارنده نشان جهادگر خودکفایی از ریاست محترم جمهوری

Holder of the self-sufficiency badge presented by the president

دارنده تندیس زرین چهره ماندگار مدیریت ایران

Holder of the golden award as prominent character in Iran’s management

دارنده گواهینامه مدیریت UNIDO از نمایندگی سازمان ملل در ایران.

Holder of the UNIDO management certificate presented by the UN representative in Iran

معرفی مدیریت گلها به عنوان یکی از مدیران برتر کشور در همایش بین المللی تحول مدیریت ایران.

Chosen as one of the top managers in the international conference on management development in Iran

معرفی مدیریت گلها به عنوان یکی از مدیران برتر جوان ایران در همایش مدیران جوان خانه صنعت و معدن جوانان ایران .

Chosen as one of Iran’s top young managers in the conference on Iran’s industries and mining young managers

دارنده تندیس طلایی از هفدهمین همایش مدیران برتر صنعت و تجارت ایران .

Holder of the golden award from the 17th conference on Iran’s industries and businesses top managers

دلرنده تندیس همایش بزرگان کارآفرین کشور در مرکز همایشهای بین المللی صدا و سیما

Holder of the golden award from the conference on the country’s top entrepreneurs held at international convention center of Iran’s Broadcasting Organization

معرفی مدیریت گلها به عنوان یکی از چهره های ماندگار صنعت و تجارت کشور در جشنواره سراسری چهرههای ماندگار صنعت و تجارت ایران در تالار بزرگ وزارت کشور

Chosen as of the prominent managers of the country’s industries and businesses at Iran’s prominent members of industries and businesses festival held at the great hall of the ministry of interior

دریافت نشان یادبود مدیر برتر و ماندگار در چشم انداز اقتصاد ایران

Holder of the top and lasting manager award from Iran’s economic outlook conference

دریافت تندیس ویژه سه دهه مقاوت و بهار اقتصادی ایران

Holder of the award from Iran’s three decades of economic strength conference

دریافت گواهینامه مدیریت حرفه ای بازار از بنیاد اروپایی DNW

Holder of the DNW European Foundation certificate for market professional management

سفیر غذای سالم کانون هموفیلی ایران